Az ipari paradicsom megfelelő tápanyag-ellátásához, valamint a fejlődési dinamika fenntartásához nélkülözhetetlen az optimalizált tápanyagmennyiség és tápanyagarány kialakítása.
· A nitrogén felvétele a palántakortól kötődésig folyamatosan nő és ekkor éri el maximumát. Hiányában a növekedés és az érés üteme lelassul, a bogyók apróbbak lesznek. A javasolt N/K arány szabadföldön 1:1,3 - 1:1,5.
· A foszfor felvétele a növény fiatal korában, az első 40-50 napban dinamikus. A tömeges virágzás, a terméskötés és magképzés idején is megnövekszik a felvétele.
· A kálium felvétele a termésérésig folyamatosan nő. A termésszíneződés, beltartalom, eltarthatóság biztosítása miatt a magas szintű kálium ellátás nagyon fontos.
· A kalcium felvételében nem csak hajtatásban, de szabadföldi termesztésben is jelentkezhetnek zavarok. A tápelem-arányok hibái, a talaj alacsony felvehető kalcium szintje, valamint a kijuttatott nagy kálium adagok rontják a kalcium felvételét. Gyakran együtt jelentkezik a magnézium hiánnyal. Bórhiány következtében a kalcium növényen belüli szállítása nem megfelelő, mely sejtfalképződési zavarokat okozhat.
Az ipari paradicsom termésmennyiségének fokozásában az öntözés mellett rendkívül fontos sarokpontot képvisel a tápanyagokon keresztül történő szabályozás. A mai modern kertészeti termelésben ezt egy 100%-ban vízoldékony műtrágya használatával érhetjük el legkedvezőbben.
A tápanyagarányokat a növény fenofázisához igazítva állítottuk össze a lenti táblázatban, mely alapján a lokális talajviszonyokhoz adaptálva a mennyiségeket, kiváló hozamot és minőséget adó ipari paradicsom állományt érhetünk el.
Commentaires